فرو رفتن ناخن در گوشت

به گزارش پیوند تجارت، اگر شما هم یکی از افرادی باشید که ناخنش در گوشت پا فرو می رود، می توانید بفهمید که فرو رفتن همیشگی ناخن در گوشت اطراف آن یعنی چه - تقریباً مثل این است که فیلی انگشت شما را لگد کند و بعد یک خرچنگ آن را گاز بگیرد.

فرو رفتن ناخن در گوشت

نویسنده: دبورا تکاک

مترجم: مینا اسماعیلی

7 روش درمانی

اگر شما هم یکی از افرادی باشید که ناخنش در گوشت پا فرو می رود، می توانید بفهمید که فرو رفتن همیشگی ناخن در گوشت اطراف آن یعنی چه - تقریباً مثل این است که فیلی انگشت شما را لگد کند و بعد یک خرچنگ آن را گاز بگیرد. مشکل با رشد ناخن - معمولاً ناخن شست پا - یا فرورفتن آن در نسج اطراف شروع می شود. در افرادی که تحدب ناخن های پا بیشتر است زمینه ی مساعدتری برای گرفتار شدن به این مسأله وجود دارد. اما به طور کلی این مشکل ممکن است برای هر کسی اتفاق بیافتد. در این مراحل مسلماً تمایلی به دانستن چگونگی اتفاق افتادن این مشکل ندارید. آنچه مایلید بدانید این است که چگونه خود را از آن خلاص کنید. هرچند هدف بلند مدت ما این است که از بروز مجدد این مشکل پیشگیری نماییم، ولی هدف فعلی آن است که درد پا را تسکین دهیم. با خواندن نکات زیر نیل به هر دو هدف میسر می شود.

استفاده از داروهای مجاز بدون نسخه

به گفته ی دکتر سوزان لوین داروهای مجاز بدون نسخه ی فراوانی یافت می شوند که می توانند به نرم شدن ناخن و پوست اطراف آن و در نتیجه تسکین درد یاری نمایند. داروی تسکین دهنده ی دکتر شول و محلول Outgro از جمله داروهایی هستند که تا به امروز به عده ای از مردم یاری نموده اند. اما قبل از استعمال دارو دستور مصرف آن را مطالعه کنید. در صورت داشتن مرض قند یا اختلال در گردش خون از مصرف آن ها بپرهیزید.

برای احساس راحتی بیشتر از پنبه یاری بگیرید

دکتر فردریک هاس می گوید: مأموریت شما آن است که به رویش کناره های ناخن های پا درست بر روی پوست یاری کنید. مأموریت خود را با گذاشتن پاها در آب گرم جهت نرم شدن ناخن ها شروع کنید. پاها را به دقت خشک کنید سپس باریکه ای، نه یک توده، از پنبه ی استریل را در فاصله ی بین کناره های ناخن و گوشت زیر آن قرار دهید. وجود پنبه در این نقطه سبب می شود ناخن کمی بالاتر قرار گیرد و هنگام رویش از کنار بافت اطراف ناخن عبور نموده و داخل آن فرو نرود. برای اطمینان بیشتر از یک ماده ی ضدعفونی نماینده بهره ببرید. تکه پنبه را هر روز تا زمانی که ناخن بدون فرو رفتن در بافت اطراف رشد کند، تعویض نمایید.

این جا V علامت پیروزی نیست!

دکتر گلن کوپلند می گوید: هر کاری می خواهید بکنید. ولی گول داستان پیرزن ها درباره ی ایجاد شکاف V مانندی در وسط ناخن را نخورید. مردم تصور می نمایند علت فرو رفتن ناخن در گوشت، بزرگ بودن بیش از حد آن است و فکر می نمایند با ایجاد یک شکاف به شکل V در وسط ناخن، کناره های ناخن در جهت پر کردن این شکاف رشد می نمایند و در نتیجه گوشت اطراف ناخن فرو نمی فرایند. این باور کاملاً نادرست است. همه ی ناخن ها فقط از عقب به سمت جلو رشد می نمایند.

بگذارید ناخن ها نفس بکشند

پوشیدن کفش های تنگ و نامناسب به راحتی می توانند موجب فرورفتن ناخن درگوشت شوند. به ویژه اگر تحدب ناخن ها زیاد باشد. به همین علت باید از پوشیدن کفش های نوک تیز یا تنگ که به ناخن ها فشار می آورند اجتناب نمود. در صورت لزوم می توان با بریدن قسمتی از کفش که به ناخن فشار وارد می نماید تنگی را تعدیل نمود. این کار ممکن است کمی خشن به نظر برسد. اما فرو رفتن ناخن در گوشت هم شما را در شرایط سخت و ناخوشایندی قرار می دهد. هم چنین از پوشیدن جوراب ها و جوراب شلواری های تنگ خودداری کنید.

دقت در کوتاه کردن ناخن ها

هرگز ناخن ها را از ته نگیرید. به منظور جلوگیری از ترک خوردن، ناخن ها را قبل از کوتاه کردن در آب گرم بگذارید. سپس آن ها را با یک ناخن گیر تیز، قوی و بزرگ و دارای تیغه ی صاف، کوتاه کنید. هرگز ناخن را هلالی شکل کوتاه نکنید. زیرا این کار باعث می شود کناره های ناخن ها هنگام رویش به داخل پوست فرو بفرایند. به علاوه ناخن ها هیچگاه نباید کوتاه تر و عقب تر از سر انگشتان بوده و باید به حدی باشند که از انگشتان در برابر فشار و سایش محافظت نمایند.

ناخن را به طور مناسبی ترمیم و اصلاح نمایید

اگر ناخنی تصادفاً شکست و یا آن را از ته کوتاه کردید، کناره های آن را گرد کنید. به طوری که تیز نباشد و در پوست اطراف فرو نرود. برای گرد و صاف کردن کناره های ناخن از یک سنباده یا سوهان ناخن استفاده نمایید. از قیچی، هر قدر هم که کوچک باشد استفاده نکنید. زیرا ناخن آنقدر بزرگ نیست که فضای کافی برای چیدن آن از طریق ی قیچی وجود داشته باشد و در نتیجه اغلب گوشه ی ناخن هایی که با قیچی کوتاه می شوند تیز باقی می ماند.

مواظب کاری که می کنید باشید!

با آنکه اغلب اوقات فرورفتن ناخن در پوست در نتیجه ی بد کوتاه کردن ناخن ها اتفاق می افتد، اما ممکن است علل دیگری هم وجود داشته باشند. از بیخ کوتاه کردن ناخن ها می تواند درست به میزان ی افتادن یک جسم سنگین در حین کار بر روی پا نامطلوب باشد. دکتر هاس پوشیدن کفش های محکم و راحت را برای انجام کارهای منزل پیشنهاد می نماید. وی می گوید: اگر دایماً در محل کار خود مجبور به بلند کردن دستگاه ها و جعبه های سنگین هستید، پوشیدن کفش های دارای سر پنجه ی فلزی مخصوص کار (کفش ایمنی) را اکیداً توصیه می کنم. این کفش ها از ناخن در برابر هر چیز البته به جز ضربات شدید، محافظت می نمایند.

هشدار پزشکی

آگاهی از عفونت

به گفته ی دکتر سوزان لوین در صورت عفونی و چرکی شدن انگشت باید حتماً به پزشک مراجعه کرد. به منظور کاستن التهاب تا مراجعه به پزشک، پای خود را متناوباً در محلول بتادین قرار دهید. سپس از یک کرم آنتی بیوتیک استفاده نمایید. اگر اجازه بدهید فرو رفتن ناخن در پوست به یک عفونت جدی تبدیل شود، ممکن است در نهایت دچار مشکل بزرگی شوید. دکتر لوین اظهار می دارد که تعداد معدودی از بیماران تنها پس از قرمز شدن و تورم توأم با چرک به وی مراجعه می نمایند.

اگر در گردش خون اختلالی وجود داشته باشد احتمال بروز قانقاریا (مرگ نسوج در اثر نرسیدن خون کافی) افزایش می یابد. گاهی یک توده ی محتوی خون به نام گوشت اضافه در کناره ی ناخن ها پدید می آید. این بافت نرم و متورم اگر در بستر ناخن ایجاد شود ممکن است بسیار حساس و آسیب پذیر شود.

منبع مقاله :

تکاک، دبورا، (1388) درمان های خانگی، مترجم: مینا اسماعیلی، ویراستار پزشکی: نوید محمدی، تهران: گلبرگ، چاپ پنجم

منبع: راسخون

به "فرو رفتن ناخن در گوشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرو رفتن ناخن در گوشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید