آذربایجان: عفو جنگجویان ارمنی قره باغ اگر سلاح به زمین بگذارند

به گزارش پیوند تجارت، یکی از مشاوران ریاست جمهوری آذربایجان به رویترز گفت که باکو در نظر دارد برای جنگجویان ارمنی قره باغ کوهستانی که سلاح های خود را تسلیم نمایند عفو در نظر بگیرد. با این حال بعضی از واحد های نظامی این منطقه گفته اند که به مقاومت خود ادامه خواهند داد.

آذربایجان: عفو جنگجویان ارمنی قره باغ اگر سلاح به زمین بگذارند

به گزارش یورونیوز، ارمنی های حاضر در قره باغ روز پنجشنبه پس از آنکه آذربایجان اظهار داشت که منطقه جدا شده را پس از یک عملیات نظامی 24 ساعته بار دیگر تحت کنترل خود درآورده است گفتند قبل از تسلیم سلاح های خود به تضمین های امنیتی احتیاج دارند.

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه گفت که مشت آهنین او، ایده ایجاد یک قره باغ متشکل از ارمنی ها را به تاریخ حواله نموده است.

حکمت حاجی اف، مشاور سیاست خارجی رئیس جمهوری آذربایجان در یک گفت وگوی تلویزیونی به رویترز گفت که باکو برای جنگجویان قره باغی که سلاح های خود را کنار گذاشته اند عفو در نظر گرفته است.

وی اضافه نمود: حتی درباره نظامیان و جنگجویان سابق، اگر بتوان آن ها را به گونه ای طبقه بندی کرد می توانیم آن ها را هم عفو کنیم.

او توضیح داد که حقوق ارامنه قره باغ رعایت خواهد شد و سه محموله یاری های بشردوستانه به این منطقه تحویل داده می گردد.

وی ادامه: در حال حاضر شاهد آن هستیم که بعضی از گروه ها و افسران نظامی اعلام نموده اند که با ما کنار نمی آیند و به مقاومت ادامه می دهند.

این مقام آذربایجانی با این حال اضافه نمود: ما بعلاوه مشاهده نموده ایم که بعضی از گروه های کوچک روانه جنگل ها شده اند. اما ما این موضوع را یک چالش امنیتی بزرگ نمی دانیم.

قره باغ در سطح بین المللی به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت شناخته شده است، اما جمعیت ارمنی آن از زمان جدا شدن در جنگ دهه 1990 با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی عملا استقلال خود را حفظ نموده است.

بسیاری از 120 هزار ارمنی قره باغ می گویند که از سوی روسیه، غرب و حتی خود ارمنستان راه شده اند و بار ها از سوی آذربایجان مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت که ایروان آماده پذیرش پناهجو از قره باغ کوهستانی است.

ادعای پیروزی آذربایجان بر این منطقه پیچیدگی دیگری را در تاریخ پر فراز و نشیب قره باغ کوهستانی ایجاد می نماید که در طول قرن ها تحت سیطره فارس ها، ترک ها، روس ها، عثمانی ها و شوروی قرار گرفته اند.

منبع: فرارو

به "آذربایجان: عفو جنگجویان ارمنی قره باغ اگر سلاح به زمین بگذارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذربایجان: عفو جنگجویان ارمنی قره باغ اگر سلاح به زمین بگذارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید