تشریح برنامه های سفر وزیر امور خارجه سوئیس به کشورمان از سوی سخنگوی وزارت خارجه

به گزارش پیوند تجارت، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفتگو با خبرنگاران توضیحاتی را درباره برنامه های سفر وزیر امور خارجه سوئیس به ایران ارائه کرد.

تشریح برنامه های سفر وزیر امور خارجه سوئیس به کشورمان از سوی سخنگوی وزارت خارجه

به گزارش گروه بین الملل پیوند تجارت، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در پاسخ به پرسش پیوند تجارت در مورد سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران گفت که وزیر خارجه سوئیس طبق برنامه ریزی قبلی بامداد فردا شنبه وارد ایران می شود که در ابتدا یک سفر کوتاه به اصفهان خواهد داشت.

خطیب زاده اضافه نمود: برنامه های رسمی سفر وزیر خارجه سوئیس بعد ازیک توقف کوتاه در اصفهان، از روز یکشنبه در تهران آغاز می شود که مهمترین آن جلسه یکصدمین سالگرد آغاز روابط دو کشور می باشد.

سخنگوی وزارت امورخارجه در ادامه خاطر نشان کرد: برنامه ملاقاتهای وزیر خارجه سوییس با رئیس محترم جمهور، وزیر محترم امور خارجه و برخی دیگر از مقامات عالیرتبه کشورمان نیز در روزهای یکشنبه و دوشنبه انجام خواهد شد.

خطیب زاده در مورد محورهای اصلی مذاکرات وزیر خارجه سوئیس در تهران تاکید کرد: محورهای اصلی مذاکرات و ملاقاتهای ایشان، رایزنی و تبادل نظر در مورد موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و همچنین موضوعات مربوط به کانال مالی سوئیس خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: همانطور که قبلا هم گفته شده تا به امروز دو مورد تراکنش از طریق کانال سوئیس اجرا شده که اولین آن به صورت آزمایشی در بهمن ماه سال گذشته صورت پذیرفت. در خرداد ماه سال جاری هم اولین عملیات رسمی این کانال انجام گرفت که هر دو مورد شامل انتقال اقلام دارویی با استفاده از منابع موجود مالی ایران در سوئیس بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن قدردانی و استقبال از تلاش های سوئیس در پیگیری این کانال مالی تاکید کرد: ما در عین حال به دلیل برخی اقدامات مخرب ایالات متحده در قبال این کانال مالی، به نیات آمریکا تردید جدی داریم. البته روشن است که تمام اقداماتی که تا به امروز از طریق این کانال مالی اجرا شده با دارایی های ایران نزد سوئیس بوده است و اگر این کانال با رهایی از فشارهای آمریکا بتواند با بهره برداری از سپرده های ایران نزد کشورهای دیگر ارسال کالا و دارو را تسهیل کند، ما استقبال می کنیم. این سفر فرصتی برای تبادل نظر و همفکری دو کشور برای فعال تر شدن کانال مالی سوئیس و بررسی راهکارهای ممکن برای رفع مسائل می باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ترکیب هیات همراه وزیر خارجه سوئیس اضافه نمود: برخی از شخصیت های پارلمانی سوئیس هم ایشان را در این سفر همراهی خواهند کرد که برنامه ملاقات در مجلس شورای اسلامی برای ایشان پیش بینی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تشریح روابط دوجانبه تهران و برن تاکید کرد: روابط ایران با سوئیس همواره روابطی رو به جلو و پیشرفت بوده و در طول مذاکرات هسته ای هم که چندین دور آن در ژنو برگزار شد، دولت سوئیس با حسن نیت کامل میزبانی شایسته ای داشت. روابط دو کشور حتی در شرایط سخت هم همواره برقرار بوده است. همچنین دولت سوئیس علاوه بر اینکه حافظ منافع امریکا در ایران است، حافظ منافع ایران در کانادا و حافظ منافع متقابل ایران و عربستان در دو کشور هست و لذا علاوه بر ابعاد دوجانبه، روابط دو کشور دارای گستردگی موضوعی در این ارتباط نیز می باشد.

وی همچنین اضافه نمود: این روابط در سطوح مختلف در چارچوب نقشه راهی که درسفر سال 95 رئیس جمهور سوئیس به تهران پی ریزی و متعاقب آن در سفر سال 97 دکتر روحانی به سوئیس مورد تایید قرار گرفت، پیگیری میشود.

خطیب زاده در مورد گزارش های منتشره در مورد تماس های پومپئو با وزیر خارجه سوئیس تاکید کرد: این سفر ربطی به مسایل روابط ایران و آمریکا ندارد. این سفر از قبل و در چارچوب روابط دوجانبه و سفرهای منظم وزرای خارجه دوکشور برنامه ریزی شده که البته بدلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا با تاخیر انجام می شود.

خطیب زاده اضافه نمود: تماس های شتابزده وزیرخارجه آمریکا با شخصیت هایی که قصد سفر به ایران دارند مساله تازه ای نیست و پومپئو از سر استیصال و ناچاری سعی میکند تا سیاست موهوم فشار حداکثری واشنگتن را به هرطریقی پیگیری نماید و لذا تلاش میکند کشورهای ثالث را از روابط عادی با ایران منصرف کند که البته تا به امروز شکست خورده است. همانطور که در موضوع سفر آقای گروسی مدیر کل آژانس به تهران هم شکست خوردند، اینبار هم این فشارها شکست خواهد خورد.

خطیب زاده در خاتمه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بارها موضع رسمی خود را نسبت به گردنکشی های رژیم ترامپ اعلام کرده است و تغییری در آن ایجاد نشده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تشریح برنامه های سفر وزیر امور خارجه سوئیس به کشورمان از سوی سخنگوی وزارت خارجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح برنامه های سفر وزیر امور خارجه سوئیس به کشورمان از سوی سخنگوی وزارت خارجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید